• خانه
  • چرا شادی دوام ندارد؟

چرا شادی دوام ندارد؟

چرا شادی دوام ندارد؟

بسیاری از ما انسان ها اهداف منحصر به فردی داریم که برای رسیدن به آن ها تلاش می کنیم. به عنوان مثال زمانی ممکن است برای خودمان وسیله یا چیزی بخریم که ارزش مالی بسیاری داشته باشد اما شاد نباشیم به نظر شما مشکل در چه چیزی می تواند باشد؟ در اینجا این موضوع را  در بحث اقتصاد رفتاری بررسی می کنیم.

شادی پایدار

ما انسان ها برای رسیدن به خواسته های خودمان تلاش می کنیم برای خرید یک وسیله پول بسیاری خرج می کنیم؛ اما بعد از مدتی برای ما عادی می شود و دیگر از آن شاد نیستیم. دلیل آن این است که شادی ما به نقطه پایدار قبلی باز می گردد.

بر اساس تحقیقات میانگین درآمد آمریکایی ها از 1995 تا 2005 افزایش پیدا کرده است اما شادی در آن ها دچار تغییری نشده است. البته درآمد پایین تر از یه حدی باعث ایجاد غم و بدبختی می شود. این موضوع فقط برای شادی بیان نمی شود و غم ها هم بعد از مدتی به نقطه پایدار شادی قبلی بر می گردند.

مطالعه  Brickman and Campbell s

در مطالعه ای دو گروه را بررسی کردند اولین گروه برندگان لاتاری و دومین گروه کسانی که بعد از تصادف فلج شدند. شاید باور این موضوع برای شما سخت باشد اما بر اساس این مطالعه هر دو گروه بعد از مدتی به نقطه پایدار شادی قبلی خودشان برگشتند.

اگر زمانی میزان درآمد و پول ما زیاد شد چطور؟

این نکته را به خوبی بدانید که سطح شادی شما با توجه به سطح جدیدی که در آن قرار دارید خودش را کالیبره می کند به عنوان مثال قبلا به شمال یک شهر داخلی سفر می کردید اما الان به مالدیو یا کشور های دیگر سفر می کنید. میزان شادی شما در سفر کشور خارجی در حد مسافرت شمال برای شما کالیبره می شود.

آیا می توان سطح پایدار شادی را افزایش داد؟

بهتر است این موضوع را به خوبی بدانید که حدود 40 درصد از شادی ما به اعمال، افکار، نگرش ما بستگی دارد. در تحقیقات روش هایی برای افزایش سطح کلی شادی بیان شده است؛ روش هایی مانند اهداف معنا دار، کمک کردن به دیگران، ورزش، مراقبه، اعمال مذهبی، با انجام این روش ها می توانید سطح پایدار شادی خودتان را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.