• خانه
  • چرا خستگی می تواند سبب تصمیمات بد می شود؟

چرا خستگی می تواند سبب تصمیمات بد می شود؟

چرا خستگی می تواند سبب تصمیمات بد می شود؟

ما در طول روز تصمیم های مختلفی می گیریم؛ این تصمیم ها می توانند هر کدام از آن ها متفاوت و با توجه به موقعیتی که در آن قرار داریم عوض شوند. در مواردی هم ممکن است تصمیمات ما تصمیمات بدی باشند اما چرا این نوع تصمیم ها را می گیریم. در ادامه به بررسی این موضوع در بحث اقتصاد رفتاری می پردازیم.

تغییر رفتار و تصمیم های ما

در پاسخ به سوال چرا خستگی می تواند سبب تصمیمات بد می شود، نکته ای که بهتر است آن را بدانید این است که کیفیت تصمیم های و رفتار ما در طول روز تغییر می کند که یکی از دلایل آن می تواند کاهش انرژی ذهنی باشد. زمانی که مغز ما دچار خستگی یا آشفتگی شود نمی توانیم درست تصمیم بگیریم که خود همین موضوع می تواند سبب ایجاد مشکلاتی برای ما شود. یک نکته مهم دیگر هم این می باشد که انرژی مغز منبع محدودی دارد یعنی وقتی از آن استفاده می کنیم، انرژی ذهنی کاهش پیدا می کند.

تئوری ساختار شخصیت فروید

نهاد یا id از هنگام زایش انسان وجود دارد و به دنبال لذت است. فراخود یا super-ego نقطه ی مقابل نهاد است و به دنبال اخلاقیات است. خود یا Ego تعادل بین نهاد و فراخود نگه می دارد و به دنبال راضی نگه داشتن نهاد و فراخود هست.

انجام یک آزمایش

روی بامیستر، روانشناس معروف در آزمایشی تحلیل رفتن خود یا Ego Depletion را بررسی کرد. در این آزمایش افرادی قصد داشتن تعدادی پازل را تکمیل کنند؛ در این آزمایش دو سناریو رخ داد. سناریو اول آن بود که افرادی که شیرینی را، رد یا قبول می کردند. سناریو دوم هم آن بود که افرادی نظراتی بر خلاف عقیده خودشان و افرادی نظراتی موافق با عقیده خودشان بیان کنند.

نتیجه این شد که افرادی که شیرینی را رد کردند، زودتر کامل کردن پازل ها را رها کردند و افرادی که نظر مخالف با عقایدشان گفتند زودتر کامل کردن پازل را رها کردند. اگر می خواهید بدانید که دلیل این اتفاق چیست بامیستر می گوید رد کردن شیرینی و دادن نظر مخالف باعث کاهش انرژی مغز شده است و این موضوع می تواند بر عملکرد آن ها تاثیر بگذارد.

مغز ما انسان ها مانند ماهیچه می ماند زمانی که از آن استفاده می کنیم، خسته می شود اگر زیادی سرتان شلوغ است شاید انرژی کافی در مغزتان برای خود کنترلی در غذا خوردن باقی نماند یا اگر انرژی زیاد ذهنی برای رژیم غذایی بگذارید، ممکن است در کنترل خشم دچار مشکل شوید.

چطور از این مسئله جلوگیری کنیم؟

خستگی، استرس و اضطراب مواردی هستند که سبب تحلیل رفتن خود یا ego depletion می شوند. برای اینکه بتوانید به راحتی از این موضوع جلوگیری کنید باید از سلامت روانی مراقبت کنید. باید کار هایی که خستگی را کاهش می دهند هم به بهترین نحو صورت بگیرد مانند خوابیدن کافی؛ انجام دادن این کار ها می توانند برای جلوگیری از این مسئله نقش کلیدی داشته باشند.

نتیجه گیری

ما تصمیمات مختلفی می گیریم که ممکن است در برخی از زمان ها این تصمیم ها بد باشد. خستگی و استرس در تصمیمات ما تاثیر گذار هستند. باید این نکته را به خوبی بدانید که انرژی ذهنی کم می تواند سبب تصمیم گیری های ضعیف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.