• خانه
  • اهمیت احساس آزادی انتخاب

اهمیت احساس آزادی انتخاب

اهمیت احساس آزادی انتخاب

یکی از مواردی که بسیار مهم می باشد آزادی انتخاب می باشد. این احساس خیلی مهم می باشد که باید به آن دقت لازم را داشته باشید. در ادامه به بررسی این موضوع در بحث اقتصاد رفتاری می پردازیم.

اهمیت احساس آزادی انتخاب

شاید به این موضوع دقت کرده باشید که اگر بچه را مجبور به غذا خوردن بکنید چه اتفاقی می افتد. بچه ممکن است ظرف غذا را بر روی زمین بریزد. تابلو می گوید عکس نگیرید و افراد بیشتر دوست دارند عکس بگیرند یا ماسک زدن اجباری می شود و افرادی برای از بین رفتن حق آزادی خودشان راهپیمایی می کنند.

وقتی فردی احساس کند آزادی او در خطر است، انگیزه پیدا می کند خود مختاری اش را به دست آورد. فرد سعی می کند هرطور شده آزادی تهدید شده را به دست آورد. اگر به عنوان صاحب یک برند یا فروشگاه مشتری را محدود کنیم چه اتفاقی می افتد؟ بر اساس تحقیقات تهدید آزادی انتخاب مشتریان می تواند بر روی برند و فروش تاثیر منفی بگذارد.

انجام یک آزمایش

در مطاله ای به عده از افرادی که مشتری وفادار و نا آشنا با برند پوشاکی بودند، کارت هدیه 25 دلاری داده شد. به آن ها پیام های تبلیغاتی متفاوت نشان داده شد؛ پیام هایی که قاطعانه بر خرید کردن تاکید می کردند و پیام هایی که لحن صمیمی و آرام تری داشتند.

بر اساس نتایج اختلاف خرید در مشتری نا آشنا به برند زیاد نیست ولی مشتری وفادار زمانی که لحن قاطعانه دیده است بسیار کمتر خریده است. به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که باید مراقب پیام هایی که احساس از دست دادن برای مشتریان، وفادار ایجاد می کند باید بود. نوع صنعت، نوع مشتریان، نوع محصول و جایگاه برند، استراتژی شما را در استفاده از تکنیک های رفتاری تغییر می دهد.

نتیجه گیری

احساس امنیت آزادی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد؛ شما همواره باید احساس امنیت در مشتریان خودتان را افزایش دهید، تا بتوانند به راحتی به خرید بپردازند. وقتی فردی احساس کند امنیت آزادی او در خطر است انگیزه پیدا می کند که دوباره آن را به دست آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.