• خانه
  • برانگیختگی جنسی بر تصمیمات جنسی تاثیر می گذارد؟

برانگیختگی جنسی بر تصمیمات جنسی تاثیر می گذارد؟

برانگیختگی جنسی بر تصمیمات جنسی تاثیر می گذارد؟

برانگیختگی جنسی می تواند در تصمیمات و رفتار ما تاثیر گذار باشد؛ انسان دور اندیش و بالغی که در حال سرد می باشد در حالت برانگیخته همان طور رفتار نمی کند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع در بحث اقتصاد رفتاری می پردازیم.

برانگیختگی جنسی

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که چرا یک نفر در یک ملاقات با اینکه احساس عاطفی ندارد، کم کم ذهنش به دنبال زمینه چینی صرفا رابطه جنسی می گردد؟ یا چطور می شود دو نفر که قصد قطع رابطه را دارند برای گفت و گوی پایانی قرار می گذارند اما با یکدیگر رابطه جنسی برقرار می کنند؟

مغز زمانی که محرک هایی در ارتباط با فرصت رابطه جنسی دریافت می کند، حالت برانگیختگی جنسی را تجربه می کند. در این شرایط می توان انتظار داشته باشیم که انگیزه رابطه جنسی درونش افزایش پیدا می کند.

تاثیر شرایط برانگیختگی بر تصمیمات

بسیاری از افراد در این حالت تاثیر آن را بر تصمیمات خودشان را کم ارزیابی می کنند. در مقالات hot-cold empathy gaps  مطالب مرتبطی داریم؛ به عنوان مثال افرادی که اخیرا غذا خورده اند و سیر هستند، نسبت به گروهی که سیر نیستند کمتر احتمال دارد میان وعده پرکالری انتخاب کنند.

می توان گفت برانگیختگی جنسی افراد را دچار تونل بینی یعنی تمرکز برای رسیدن به هدف رسیدن به رابطه جنسی می کند. یعنی زمانی که فرد در این شرایط قرار گیرد خیلی سخت می تواند خود کنترلی داشته باشد. یعنی احتمال تصمیم های نادرستی که منجر به رابطه جنسی می باشد را بالا می برد.

راه حل و خطرات قرار گرفتن در این شرایط

می توان بیان کرد یکی از بهترین راهکار ها برای جلوگیری از پیشگیری آن؛ این است که اصلا در این شرایط قرار نگیریم. یکی از بزرگترین خطرات این شرایط این است که، فردی در حالت برانگیخته می باشد و فرد دیگر در حالت غیر برانگیخته؛ فرد غیر برانگیخته تصور می کند که فرد مقابل او مثل خودش سرد است. این موضوع می تواند حتی سبب ایجاد رفتار هایی مثل تجاوز شود.

ایجاد شدن مضوعاتی مثل تجاوز می تواند به آن فرد ضربه و صدمه ی بسیار جدی وارد کند. تجاوز می تواند باعث شود زندگی آن فرد تغییر کند و دچار اختلالات مختلفی در زندگی خودش شود؛ همچنین آن فرد دیگر نمی تواند وارد رابطه ی جدیدی شود چرا که ممکن است به دلیل تجاوزی که برایش به وجود آمده است؛ از وارد شدن به یک رابطه احساس ترس داشته باشد بنابراین سعی کنید به فردی آسیب وارد نکنید.

بر طرف شدن این اختلال یا حس ترسی که به وجود آمده است هم ممکن است به سختی درمان یا کمرنگ شود. این موضوع به راحتی درمان نمی شود، پس می توان گفت اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید یا موضوعاتی مثل تجاوز برای شما به وجود آمد حتما به روانپزشک یا مشاور مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.