• خانه
  • خطای برنامه ریزی

خطای برنامه ریزی

خطای برنامه ریزی

ما انسان ها همگی برای خود برنامه ریزی می کنیم این برنامه ها می توانند در مقطعی شکست بخورند به همین دلیل بهتر است راه های این نوع برنامه ریزی و همچنین دلایل شکست را بدانید و آن ها را در بحث اقتصاد رفتاری بررسی کنید.

علت خطای برنامه ریزی چیست؟

دنیل کانمن و آموس تورسکی در مقاله ای عنوان کردند، مردم به دلیل قضاوت های شهودی در پیش بینی های آینده، دچار خطا می شوند حتی اگر قبلا تجربه و شکست در آن موضوع داشته باشند. یکی دیگر از مواردی که انسان ها دچار این خطا می شوند به دلیل خوش بینی بودن انسان ها می باشد مخصوصا نسبت به توانایی های خودشان، همچنین ما بیشتر تمایل داریم رویدادهای مثبت را به خاطر بسپاریم و نکته مهم آنکه تمایل داریم اطلاعات مثبت را در تصمیم گیری ارزیابی کنیم.

یکی دیگر از دلایل هم می تواند این باشد که ما نسبت به توانایی های خودمان قضاوت کنندگان خیلی بدی هستیم. به عنوان مثال از از دانشجویان خواستند وضعیت تحصیلی خودشان را نسبت به دیگر دانشجویان تخمین بزنند، به طور میانگین دانشجویان معتقد بودند از 84 درصد دیگر دانشجویان بهتر هستند که از نظر ریاضی چنین چیزی امکان پذیر نیست. یکی دیگر از علت های خطای برنامه ریزی فشار های اجتماعی می باشد که در پروژه ها وجود دارد.

یکی از خطر های بزرگ در خطای برنامه ریزی

می توان گفت یکی از خطر های بزرگ در خطای برنامه ریزی درگیر پیش بینی های اولیه شدن می باشد. در ابتدا و شروع هر پروژه ای پیش بینی اولیه ای وجود دارد که خیلی سخت می توانیم نسبت به آن پیش بینی ابتدایی فاصله بگیریم.

آیا در برنامه ریزی رشد کسب و کار خطای برنامه ریزی به طور جدی دیده می شود؟

می توان گفت بله کسب و کار ها، نتایج مثبت قبلی را به توانایی و سخت کوشی خودشان ارتباط می دهند و شکست خودشان را عوامل خارجی می دانند. برای برنامه ریزی آینده تنها توانایی خودشان را در نظر می گیرند و بازار رقبا را درست آنالیز نمی کنند.

چگونه می توان از خطای برنامه ریزی جلوگیری کنیم؟

برای اینکه بتوان از خطای برنامه ریزی جلوگیری کرد باید راهکار های متفاوتی داشته باشید. به یاد داشته باشید صرف دانستن این خطا به شما توانایی جلوگیری از آن را نمی دهد، باید برای خطاهای برنامه ریزی، برنامه ریزی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.