• خانه
  • خوش بینی به ما ضربه می زند؟

خوش بینی به ما ضربه می زند؟

خوش بینی به ما ضربه می زند؟

ما انسان ها در زندگی خود سوگیری هایی داریم که به زنده نگه داشتن، ما کمک می کنند البته باید این نکته را به خوبی بدانید که این سوگیری ها می تواند در مواقعی ما را دچار خطا کنند. بهتر است آن ها را بشناسیم و آن ها را شناسایی کنیم. در اینجا به این موضوع در بحث اقتصاد رفتاری می پردازیم.

خوش بینی به ما ضربه می زند؟

شاید به این موضوع توجه کرده اید که بسیاری از افرادی که قصد دارند کسب و کاری را راه اندازی کنند؛ معتقد هستند موفق می شوند، اما در واقع بیشتر آن ها قرار است شکست بخورند. انسان ها برای بسیاری از موارد مثل خطرات محیط زیستی فکر می کنند مشکلی آن ها را تهدید نمی کند.

به این نکته توجه کنید که افراد تمایل دارند برای چیز هایی که دوست دارند پیش بینی های مثبتی داشته باشند و برای چیز هایی که دوست ندارند احتمالات بد را دست کم بگیرند.

اکثر جمعیت، سوگیری خوش بینانه ای از خود نشان می دهند. به عنوان مثال ما فرض می کنیم که پروژه ها، در مدت زمان کوتاه تری نسبت به آنچه که هستند تکمیل می شوند. ما فرض می کنیم که روابط ما بیشتر از آنچه در واقع هستند می توانند دوام بیاورند.

باید آگاه باشیم که چگونه خوش بینی ما می تواند ما را نسبت به نتایج منفی کور کند و منجر به تصمیم گیری ضعیف شود. تالی شاروت معتقد است یکی از دلایل اصلی سقوط مالی در سال 2008 سوگیری خوش بینی بانک ها بوده است. آن ها بدون توجه به عواقب به تصمیمات پر خطر خود ادامه می دادند.

چرا سوگیری خوش بینی داریم؟

همه ی ما به دنبال احساس کنترل در زندگی هستیم، خوش بینی بودن به این احساس کمک می کند. بسیاری از مواردی مثل بیماری، مشکلات روحی، مشکلات یا ضرر های مالی، طلاق و … برنامه زندگی ما را منحرف می کنند به همین دلیل ترجیح می دهیم، آن ها را کمتر در نظر بگیریم.

مزیت های خوش بینی

خوش بینی هم مزیت هایی دارد؛ سوگیری خوش بینی با درجه پایین افسردگی ارتباط دارد و می توان گفت خوش بینی به سلامت جسم کمک می کند؛ اگر بتوانیم بر عادات زندگی سالم تمرکز کنیم سوگیری خوش بینی حفظ انگیزه و سلامتی را برای ما ساده تر می کند.

چگونه می توان از سوگیری خوش بینی جلوگیری کنیم؟

برای اینکه بتوانید از این مدل سوگیری جلوگیری کنید روش هایی را می توانید به کار بگیرید؛ به عنوان مثال در نقش نظاره کننده بیرونی قرار بگیرید و نرخ پایه بسازید. حال چگونه نرخ پایه بسازیم؟ ابتدا باید شاخه و فیلد تصمیم خودتان را مشخص کنید، به دنبال اعدادی که در آن شاخه اتفاق می افتد باشید. آن را نرخ پایه در نظر بگیرید.

یک راه حل دیگر هم این است که رویکرد پیش از مرگ داشته باشید؛ تصور کنید یک سال از تصمیمی که گرفته اید گذشته است و شما شکست خورده اید. بنابراین حتما فکر کنید که چه چیزی سبب شکست شما شده است. این موضوع سبب می شود صرفا با خوش بینی تصمیم نگیرید و آمادگی اتفاق های ناگوار هم باشید.

نتیجه گیری

سوگیری خوش بینی می تواند در مواقعی دچار خطا بشود که بهتر است به خوبی این نوع سوگیری را بشناسید. البته می توان گفت خوش بینی مزیت هایی هم دارد که می تواند برای شما مثبت باشد. برای اینکه بتوانید از این سوگیری جلوگیری کنید باید از روش های متعددی مثل آمادگی برای اتفاق های بد یا … را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.